Sportovní brýle

Cyklistické brýle

Ať již patříte ke svátečním cyklistům anebo se tomuto sportu věnujete o něco více, jistě velmi dobře víte, že správný cyklista by měl mít dostatečné vybavení. Do jakéhosi základu je možno zařadit samozřejmě i vhodné a kvalitní cyklistické brýle. Budete-li je postrádat, tak se vám může přihodit kdejaká nepříjemnost: Od jemného slzení očí až po poškození oka prachem nebo hmyzem, kterému v době jízdy přijdete do cesty. To vše zcela zbytečně, pořiďte si cyklistické brýle a jezděte bez podobných obav!

Základní typy cyklistických brýlí

Podíváte-li se do obchodů, tak zjistíte, že je rozhodně z čeho vybírat, nabídka je bohatá! Existuje několik typů cyklistických brýlí. Jaké jsou ty základní? Jedná se v podstatě o tři kategorie a to: obyčejné cyklistické brýle, sluneční cyklistické brýle a dioptrické cyklistické brýle. Jaký je v nich rozdíl?

Obyčejné cyklistické brýle jsou nejrozšířenější, jsou konstruovány tak, aby přinesly největší užitek. Nesmí nikde tlačit a zároveň musí okolí vašich očí utěsnit, aby se vám do těchto míst při vyšších rychlostech nedostávalo příliš vzduchu. Některé z obyčejných cyklistických brýlí mají již slabě tónovaná skla. Tím se dostáváme k dalšímu typu, tedy ke slunečním cyklistickým brýlím. Ty jsou vhodné zejména v létě a vůbec kdykoliv, kdy svítí ostře slunce. Jsou nabízeny v celé škále ochranných UV faktorů. Tyto brýle jsou vhodné i pro horskou cykloturistiku. Od klasických cyklistických brýlí se liší především zabarvením skel. Třetí skupinou jsou potom cyklistické brýle, které mají nějaké ty dioptrie. Na kole přece jezdí i lidé, kteří hůře vidí, pro ně jsou tedy nejvhodnějším řešením právě tyto brýle. Rozhodně nedoporučujeme na kolo používat klasické dioptrické brýle. Ty by totiž mohly velmi zlehka přijít k úrazu, stejně tak i vy samotní.

Jak vybírat cyklistické brýle?

A jak vybrat vhodné cyklistické brýle? V prvé řadě je zapotřebí mít představu, co se týká designu. Jistě se nebude každému líbit jakýkoliv styl. Dále se musíte zaměřit na volbu druhu. Vezměte k úvaze i to, zda nosíte brýle. V neposlední řadě vám brýle musí dokonale sedět. Nesmí být příliš volné, ale nesmí ani tlačit. Vyzkoušejte jich klidně i více. Nebojte se zeptat i na názor obsluhy prodejny, ta vám může mnohdy poradit! V žádném případě nevybírejte pouze podle pořizovací ceny!

O autorovi

Redakce

Komentář