Dioptrické brýle

Historie dioptrických brýlí

Výroba skla sahá už do starověku, avšak jeho použití jako optické pomůcky se dokládá až od 10. století n.l. I přes nálezy z vykopávek, např. leštěný křemen v rozvalinách v Ninive, můžeme se domnívat, že starověké národy neměly žádné nástroje k zlepšení vidění. Dokazuje to i dopis Římana z 1. století př. n. l., jenž v něm deklamuje svou neschopnost kvůli stáří a nemoci číst a je tak odkázán na své otroky. Někteří si i přesto uměli poradit. Uvádí se, že Seneca používal ke čtení skleněnou kouli naplněnou vodou a Nero sledoval gladiátorské zápasy skrz broušené smaragdy – jejich účel byl ale spíše zamýšlen jako filtr slunečních paprsků, tedy jakýsi počátek slunečních brýlí. Jako primitivní ochrana před sluncem se používaly i kůže s vyříznutými drážkami pro oči (u Eskymáků) nebo dřevěné kryty přes oči s mezerami pro vidění.

Kolem roku 1000 n.l. byl vynalezen tzv. čtecí kámen, pro nás známý jako lupa, jehož použití pro ostřejší čtení popsal ve 13. století anglický mnich Roger Bacon. A již v roce 1289 se objevil spis hovořící o čočkách zasazených do obrouček. První obruby byly z kostí, později se začalo užívat železa, stříbra, zlata či želvoviny nebo kůže. I pokusy o jejich držení na obličeji prošly změnami od stužek a šňůrek, které se zavazovaly za ušima, k prvním stranicím, které ale nedržely za ušima, ale držely po stranách hlavy díky tlaku. Počátkem 19. století se objevuje monokl, tedy jedna čočka, později i lorňon, dvě čočky na rukojeti.

Významný byl i vynález Benjamina Franklina z roku 1780 tzv. bifokální čočky, která umožňovala nahradit dvoje brýle na blízku a dálku jedněmi. V polovině 18. století jsou také navrženy první moderní sluneční brýle Jamesem Ayscoughem, které pro uchycení ještě používaly hedvábné stuhy. Nebyly však moc oblíbené. Až ve 30. letech 20. století se dostávají více do podvědomí a začínají být populární. Letecký armádní sbor Spojených států si dokonce požádal o vyvinutí speciálních brýlí, které by redukovaly oslnění ve velkých výškách, jejichž výroba pokračuje dosud pod značkou Ray-Ban.

Dnes už se i s dioptrickými brýlemi, obzvlášť díky širokému výběru tvarů skel a barev a materiálů obroučků, není třeba stydět, jako tomu bylo kdysi. Staly se nejen jako brýle sluneční módním doplňkem.

O autorovi

Redakce

Komentář