Oční nemoci a vady

Jak probíhá vyšetření očí?

Máte-li jakékoliv podezření na problémy se zrakem a to nejrůznějšího charakteru, rozhodně vám doporučujeme, abyste řešení neodkládali. V takových případech je totiž důležité zachytit chorobný stav co nejdříve, dokud se dá velmi jednoduchým způsobem vyřešit. Patříte-li tedy k této skupině lidí, rozhodně na nic nečekejte a navštivte některého očního lékaře, případně optika, který provede vyšetření zraku, diagnostikuje konkrétní problém a navrhne, případně doporučí jeho řešení!

Dostavíte-li se k očnímu vyšetření, jistě vás bude předně zajímat, co od tohoto procesu očekávat, na co se připravit? Nejedná se o nic složitého, tedy vůbec nic, čeho byste se měli jakkoliv obávat. Oční vyšetření je bezbolestné, nemusíte tak mít žádný strach! Všechno proběhne v poklidu. Pojďme si říci, jakým způsobem.

Nejprve je kladen důraz na úvodní pohovor. Jedná se v podstatě o sepsání vaší anamnézy. Je třeba sdělit veškeré vaše problémy, na nic nezapomeňte. Pravdivě odpovídejte na veškeré položené dotazy. Dále proběhne měření refrakce. Následně bude třeba zjistit a stanovit zrakovou ostrost a to jak na dálku, tak i na blízko. Poté přichází na řadu tonometrie, speciálním přístrojem tak bude změřen váš nitrooční tlak. Velmi důležité je i vyšetření blízkého okolí oka. Jedná se zejména o spojivku, rohovku, duhovku, přední komoru, čočku, sítnici a zrakový nerv. Je-li podezření na závažnější zrakový problém, například zelený nebo šedý zákal, potom se přistupuje i k vyšetření rohovko-duhovkového úhlu.

Tento soubor vyšetření je potom pečlivě vyhodnocen a na jeho základu je potom určena přesná diagnóza. Je vám doporučen postup, který bude minimalizovat vaše zrakové problémy. Velmi často se jedná o navrhnutí brýlí s určitými dioptriemi. Samozřejmě, že pokud patří spíše k příznivcům kontaktních čoček, tak lze celou záležitost rovněž při vyšetření probrat.

 

 

O autorovi

Redakce

Komentář