Dioptrické brýle

Jaké brýlové čočky jsou vhodné právě pro Vás?

Na dnešních tuzemském trhu máme k dispozici několik druhů brýlových čoček. Většina z nich jsou dneska z plastu, takže jsou lehčí a nedají se rozbít. Všechny plastové čočky jsou dneska tvrzené a mají antireflexní úpravu, která více chrání lidský zrak. Zde vám představíme některé druhy plastových čoček.

Jednoohniskové čočky

Nejprve vám představíme jednoohniskové čočky. Jedná se o brýlové čočky, které mají pouze jedno ohnisko. Tento druh čoček je určen pro korekci vidění do dálky či na blízko. Jednoohniské čočky se vyrábějí v asférickém a sférickém provedení a jsou v různých indexech lomu.

Bifokální čočky

Bifokální čočky jsou pro změnu dvouohniskové čočky. Jsou to brýle, které můžete používat do dálky i na blízko, takže nemusíte zbytečně kupovat dvoje brýle. V praxi tyto čočky vypadají tak, že ve spodní části čočky je takzvaný „půlměsíc“.

Multifokální čočky

Multifokální čočky jsou v současné době velmi žádané, neboť skrze tyto čočky vidíte na všechny vzdálenosti. Multifokální čočky jsou vodné zejména pro lidi, kteří trpí presbyopií, což je vetchozrakost.

Samozabarvovací čočky

Samozabarvovací čočky jsou vhodné především pro lidi, kteří velmi často přecházejí ze tmy do světla, neboť umožňují perfektní vidění v kteroukoli denní dobu. Samozabarvovací čočky plynule mění své zabarvení podle toho jak je velká intenzita UV záření. Čím je UV záření vydatnější a silnější, tím je zabarvení čoček výrazně tmavší. Samozabarvovací čočky tak slouží současně jako sluneční i dioptrické brýle. Samozabarvovací brýle jsou tedy velmi praktické, neboť slouží pro dvojí použití.

Polarizační čočky

Posledními čočkami, které si představíme, jsou polarizační čočky. Polarizační čočky jsou ideální především pro řidiče, cyklisty nebo lyžaře. Tyto praktické čočky mají polarizační filtr, který chrání před oslnivými odlesky od protijedoucích aut nebo příliš mokré silnice. Polarizační čočky zlepšují rovněž vnímání ostrosti i hloubky barev.

O autorovi

Redakce

Komentář