Oční nemoci a vady

Laserové operace očí

Prozatím asi nejmodernější metodou při korekci očních vad je operace očí laserem. V tomto případě je pomocí světelného paprsku upraveno zakřivení rohovky (ve většině případů jde o její oříznutí). Může tak dojít ke zlepšení či k úplnému odstranění vad, jako jsou dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus nebo i šedý zákal.

Je mnoho důvodů, proč se lidé k operacím očí uchylují. Považují brýle za neestetický prvek, případně jim jejich nošení nedělá dobře (závratě, bolest hlavy). Alergické reakce na kontaktní čočky či jakákoli nesnášenlivost cizího tělesa v oku. Anebo počet dioptrií či vady jsou pomalu handicapem a je vhodnější jednorázově investovat do konečného řešení, než si lámat hlavu se speciálními brýlemi, na něž se poté bojíme i sáhnout, abychom je nerozbili. Např. u výše zmíněného šedého zákalu dochází k neostrosti vidění, jeho zakalení, jako by se dotyčný díval přes mléčný filtr, což lze vyřešit pouze operací.

Nejběžnějšími druhy laserových operací bývají PRK, LASIK či NeoLasik

U metody PRK (fotorefrakční keratektomie) jsou povrchu rohovky excimerovým paprskem odstraněna tkáň, která vadu způsobuje. Jedná se o nejstarší a prověřenou metodu. Vybírána je převážně pro nižší finanční náročnost nebo na doporučení lékaře při nedostatečně silné rohovce.

Nejpoužívanější metoda LASIK má dvě fáze. V první fázi dochází k odříznutí rohovkové lamely mikrokeratomem (dá se označit za drobný nůž), která se odklopí stranou. V druhé fázi je je opět laserem odstraněna potřebná tkáň. Lamela se poté přiklopí zpět a sama se během chvíle pevně přisaje. Tato metoda je oblíbená pro rychlou hojivost a bezbolestnost. Metoda NeoLASIK funguje na podobném principu jako LASIK, avšak k odříznutí lamely používá laser.

Jako u každé jiné operace i v tomto případě mohou nastat komplikace, ale správným postupem před, při a po operaci jim lze předejít. Nejčastěji se jedná o prodloužení hojení povrchu rohovky, kdy může docházet k dočasnému vysoušení, nebo mohou být oči poněkud citlivější. Existuje i riziko neúplné korekce vady, ale povětšinou není potřeba další úpravy anebo to lze zajistit pomocí brýlí či se zákrok zopakuje.

Operaci je vhodné si naplánovat až v okamžiku, kdy máme jistotu, že se oční vady nezhoršují, a po velmi důkladném vyšetření a konzultaci s lékařem. U některých onemocnění se prozatím zákroky neprovádí – pokročilý diabetes, rohovková dystrofie, ztenčení rohovky, většina forem šedého či zeleného zákalu nebo poruchy slzivosti.

O autorovi

Redakce

Komentář