Sportovní brýle

Sportovní brýle na zimu

Jste milovníkem zimních sportů? Pak jistě víte, že vám ve výbavě kromě lyží, snowboardu či běžek nesmí chybět ani správně vybrané brýle. Jedná se o multifunkční ochrannou pomůcku pro každého sportovce. Brýle na zimní sporty plní nejen funkci zlepšení vidění, když svítí ostré zimní slunce či padá sníh, ale poskytují také vašim očím tepelnou ochranu před chladem a také ochranu před mechanickým poškozením. V dnešním článku se podíváme, jak správně vybrat brýle pro zimní sporty.

Na první pohled jsou všechny brýle téměř stejné, odlišují se snad jen pouze svým designem. Internetový poradce však upozorňuje, že se ve skutečnosti liší v jiných vlastnostech, které možná na první pohled nerozeznáte. Jedním z hlavních rozdílů je ventilace brýlí, kterou oceníte, když se při sportování zapotíte. Jestliže jste ochotni do brýlí investovat o něco více, pak si můžete koupit brýle s propracovanějším polstrováním rámečků či větší odolností brýlí, které se jen tak nepoškrábou.

Nejdůležitějším prvkem brýlí je ale jejich zorník, kvůli němuž si právě brýle pořizujete. Základem každých kvalitních brýlí na zimní sporty je opticky korektní zorník, který vám zaručí stoprocentní ochranu proti UV záření. Vedle mechanické ochrany vám slouží také k filtraci světla, na již základě se rozlišují tři typy zorníků. První variantou jsou brýle, které propouští celé spektrum barev a nefiltrují žádnou složku. Dalším druhem jsou brýle, které zeslabují modrou složku barevného spektra a vyzdvihují zelenou, žlutou a červenou. A poslední jsou brýle, které nepropouští modrou složku spektra vůbec.

Jestliže zvolíte brýle na zimní sporty se žlutými, oranžovými či růžovými zorníky, pak vám bude pohled na okolí rozjasněn. Nevýhodou ale je, že při slunečném počasí se vám oči rychle unaví. Ztmavený zorník zase používejte do ostrého světla. Kompromisem jsou brýle fototropií, jejichž zorník se zbarvuje dle aktuálních podmínek. Pořiďte si kvalitní brýle, které naplní vaše očekávání.

O autorovi

Redakce

Komentář